• آرشیو اخبار آموزشی پژوهشی


نشست آسیب­ شناسی کارآمدی دولت در جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

نشست آسیب ­شناسی کارآمدی دولت در جمهوری اسلامی ایران به همت قطب علمی دولت پژوهی با حضور دکتر احمد گلمحمدی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی به صورت آنلاین برگزار شد.

 

در این نشست دکتر گلمحمدی به آسیب­شناسی کارآمدی دولت در جمهوری اسلامی ایران پرداخت.وی در ابتدا تعریفی برای کارآمدی دولت ارائه داد و گفت:  البته تعریف کارآمدی دولت نیازمند تعریف دولت است بنابراین اگر بخواهیم دولت را تعریف کنیم می‌توان گفت دولت نهاد مدعی اعمال انحصاری زور مشروع در قلمرو معین است. این نکته نباید فراموش شود که منظور از دولت به­معنای استیت (State) است نه حکومت یا قوه مجریه.

گلمحمدی ادامه داد: پس، دولت دراصل نهاد ضامن بقا و ارتقای زندگی اجتماعی با امنیت­آفرینی از طریق ساماندهی اعمال زور است و یا به بیانی دیگر، دولت دراصل نهاد قانون­ساز و قانون­بان است.

این عضو هیئت علمی در تشریح آسیب­شناسی کارآمدی دولت در ایران گفت: ناکارآمدی فزاینده دولت در ایران به معنای ناتوانی فزاینده دولت در جلوگیری از قانون­گریزی یا ناپایبندی به قانون است. حال با فراگیری شتابان قانون­گریزی و عادی­شدن آن شاهد قانون­گریزی روزانه تقریبا همه ایرانیان هستیم. اما با عقلانی­ترشدن قانون­گریزی نظاره‌گر کاهش چشمگیر هزینه­های قانون­گریزی و افزایش هزینه‌های قانون‌مندی خواهیم بود.

دکترگلمحمدی تبیین ناکارآمدی فزاینده دولت در ایران را تلاش برای بیان چرایی این پدیده دانست و در پایان در خصوص راهکار تعدیل ناکارآمدی دولت در ایران گفت: لزوم بازتعریف امر سیاسی و بازتعریف ماهیت و اهمیت دولت به­عنوان نهاد و همچنین پذیرش رسمی تعریف مدرن از امر سیاسی به­عنوان یک امر مستقل با ویژگی های خاص خود را شاید بتوان راه حلی برای این ناکارآمدی در نظر گرفت.

 

يکشنبه ٨ تير ١٣٩٩ - ١١:٣٨ شماره خبر: ١٢٤٠٤ بازدید: 531نسخه چاپي